Alice Weidel Elon Musknak: Angela Merkel, az első zöld kancellár tönkretette Németországot!
A techmilliárdos csütörtök este Alice Weidellel, az Alternatíva Németországnak (AfD) párt vezetőjével beszélget. Élőben tudósítunk.
A tavalyi költségvetési baki után már másodszor sikerül durván megsértenie a német alkotmányt a jogállamra érzékeny koalíciónak.
Nyitókép: BRITTA PEDERSEN / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP
Ma tíz órakor bejelentette a német alkotmánybíróság: döntést hozott a tavaly márciusban elfogadott német választójogi reform ügyében. A reformot az Olaf Scholz vezette szociáldemokrata-zöld-liberális kormánykoalíció kezdeményezte, hogy kiszámíthatóbbá és kisebbé tegyék a német parlamentet, a Bundestag méretét, ugyanakkor a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) és a baloldali Linke megtámadták azt az alkotmánybíróságon, mivel egzisztenciális fenyegetésnek érezték a reformot.
A CSU és a Linke panaszának oka az volt, hogy a reform keretében eltörölték a német választási rendszer két fontos intézményét: a kompenzációs mandátumok rendszerét, amely többletmandátumokat juttat a többi pártnak abban az esetben, ha egy párt több egyéni mandátumot szerez, mint amennyi a listás szavazataránya szerint járna neki; valamint az alapmandátum-klauzulát, amely megengedi egy, a parlamenti küszöb alatt maradt párt listás képviselőinek beülését a Bundestagba abban az esetben, ha minimum három egyéni mandátumot nyernek.
Előbbi a CSU számára fontos, amely az új választási rendszer szerint fel sem vehetné azokat az egyéni mandátumokat, amelyeket Bajorországban rendre nagy arányban megnyer; utóbbi a Linke számára, amely 2021-ben csak az alapmandátum-klauzulának köszönhetően jutott be a listás szavazatok szerinti mandátumarányban a Bundestagba. Mind a CSU, mind a Linke ellenzékben van Németországban.
Az ítélet – amely egy technikai malőrnek köszönhetően rövid időre már tegnap elérhető volt a karlsruhei alkotmánybíróság honlapján, így de facto már tegnap nyilvánosságra került – kimondja:
Scholzék alkotmányellenesen szüntették meg az alapmandátum-klauzulát, így az egyelőre továbbra is érvényben marad.
Olaf Scholz koalíciója, amely támogatója a magyar kormány jogállamisági okokkal magyarázott büntetésének, kormányzása alatt már másodszor sérti meg durván a német alkotmányt. Tavaly novemberben meszelte el őket először a német alkotmánybíróság, miután zöld klímacélok megvalósítása érdekében alkotmányellenesen használták fel a német költségvetés különleges célú alapjait, megkerülve ezzel az alkotmányba foglalt korlátozásokat Németország államadósságára vonatkozóan.